Zasady awansów i spadków w klasie okręgowej

17 grudnia 2020

W sezonie 2021/2022 ilość drużyn w klasie okręgowej i V lidze wróci do normy i będzie liczyła 16 ekip. Zanim to nastąpi rozegrana zostanie runda wiosenna trwającego sezonu 2020/2021, która w naszej lidze wyłoni jednego lub dwóch awansujących do V ligi i aż pięciu lub więcej spadkowiczów do A klasy.

Do V Ligi awans bezpośredni uzyskają drużyny zajmujące pierwsze miejsca w grupach Klas Okręgowych. Zespoły z drugich miejsc rozgrywają pomiędzy sobą baraże o trzy miejsca w V Lidze. Po losowaniu w barażach rozgrywany jest jeden mecz na boisku zespołu z lepszym bilansem po zakończonym sezonie. W przypadku dalszego wolnego miejsca w V lidze awans uzyskuje zespół, który spośród przegranych w barażach legitymuje się najlepszym bilansem z całego sezonu.

Do Klasy A spadają drużyny, które w każdej grupie zajmą pięć ostatnich miejsc (to jest 13-17). Ponadto do Klasy A spada również zespół z najgorszym bilansem spośród drużyn z 12. miejsca. Celem jego ustalenia tworzy się klasyfikację pomocniczą na podstawie bilansów drużyn z poszczególnych grup. Pod uwagę brane są kolejno:

  1. Liczba zdobytych punktów w całych rozgrywkach.
  2. Różnica bramek w całych rozgrywkach.
  3. Liczba zdobytych bramek w całych rozgrywkach.
  4. Liczba straconych bramek w całych rozgrywkach.

W sytuacji, gdy drużyny z poszczególnych grup rozegrały różną liczbę spotkań, zrównuje się liczbę branych pod uwagę wyników do największej możliwej jednakowej liczby poprzez odjęcie wyników osiągniętych z drużynami z ostatnich miejsc. Liczba drużyn spadających może się zwiększyć w związku z dodatkowymi spadkami z lig wyższych.W takiej sytuacji o spadku decyduje kolejność w klasyfikacji pomocniczej tworzonej na zasadach opisanych powyżej. Klasyfikację w razie potrzeby tworzy się odrębnie dla drużyn, które zajęły w poszczególnych grupach kolejne jednakowe miejsca, to znaczy najpierw dla drużyn z 12. miejsca, następnie w razie potrzeby dla zespołów z 11. miejsca i tak do skutku.

Źródło: WZPN